Laulev revolutsioon
Laulev revolutsioon on poeetiline ühisnimetus aastatel 1988–1991 Eestis toimunud rahvuslikele massimeeleavaldustele, kus tähtsal kohal oli isamaaliste laulude ühislaulmine. Laulval revolutsioonil oli väga tähtis roll Eesti verevalamiseta toimunud taasiseseisvumisel: lauldes väljendas rahvas oma meelsust ning avaldas seeläbi mõju nii kohalikele kui ka Moskva võimumeestele. Välja kujunes paarikümnest armastatuimast laulust koosnev nn põhirepertuaar, mida esitasid muusikud ja publik laulis kaasa. Ühe osa sellest moodustasid rahvusliku ärkamise aegsed laulud 19. sajandi lõpust, sealhulgas Eesti Vabariigi hümn „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm”, mille avaliku esitamise eest võidi veel mõni aasta varem karistada. Lisandusid laulva revolutsiooni kaasaegsete lauljate esitatavad poplaulud eri žanrites (rokk, folk jt). Hingeminev oli Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti loodud tsükkel „Viis ärkamisaegset laulu”, mis põhines osalt saja aasta taguste rahvuslike koorilaulude töötlustel.
http://www.estonica.org/et/Laulev_revolutsioon/
Kui guugeldad märksõna „laulev revolutsioon”, leiad veel nii artikleid kui videoid. Meie raamatu- ja muusikapoodides on müügil DVD „Laulev revolutsioon″ (2006).

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


B: Ja kui mina tahaksin nüüd mõne eesti rahvalaulu selgeks õppida, kas peaksin siis mõne kooriga ühinema?
A: No sa ei saa ju terveks aastaks siia tulla, et mõnes kooris laulda. Aga ära muretse, meil on nii koole kui mitmesuguseid kursusi, kus nädala jooksul saad õppida kas rahvalaulu või mõne rahvapilli valmistamist või mängimist.