Rahvalaul laulupidude kavas
Juba esimestest pidudest alates on esinenud rahvalaul ka laulupeokavas. Heliloojad on kasutanud nii rahvaviise kui ka ainult mõningaid motiive viisist. Laulupeorepertuaaris on leidunud ka terviklikke rahvalaule, mida helilooja on muusikaliselt kohandanud mitmehäälsele koorile.
Eesti rahvuslik ärkamisaeg (eestlaste rahvusliku eneseteadvuse ning tärkava haritlaskonna kujunemise aeg) algas 19. sajandi keskpaiku. Selle üheks tähtsündmuseks peetakse Eesti I üldlaulupidu 18.–20. juunini 1869. aastal Tartus. Laulupeo organiseerijaiks ja korraldajaiks olid Johann Voldemar Jannsen ja Vanemuise selts. Laulupeol osales 4 orkestrit 56 puhkpillimängijaga ja 822 lauljat (51 meeskoori) ehk kokku 878 esinejat. I üldlaulupidu pani aluse laulupidude traditsioonile, mis on kestnud peaaegu poolteist sajandit.

Iga viie aasta järel koguneb laulurahvas oma suurimale laulupeole Tallinna laululavale. Olles küll suurim Eesti vabaõhulava, ei mahuta see siiski kõiki laulda soovijaid, mistõttu teeb žürii peole kandideerivate kooride hulgast range eelvaliku. Ainult parimad koorid pääsevad esinema üldlaulupeole. Peo kulminatsioon on siis, kui laululavale tõuseb võimas ühendkoor: mitukümmend tuhat esinejat – naisi ja mehi, tüdrukuid ja poisse igas vanuses, lauljaid kõigist koorirühmadest. Kuulajate arv on mitmel korral olnud üle saja tuhande. Üldlaulupidude vahelistel aastatel toimuvad väiksemad laulupeod, nagu meestelaulupidu, laste laulu- ja tantsupidu, maakondade laulupeod, seto leelopäevad, mille repertuaaris on ainult seto pärimusmuusika jt.

     

 Laulupidude traditsioonilise avalaulu „Koit” leiad siit:  

Laulupidude kohta leiad veel teavet:
http://laulupidu.ee/english/
http://laulupidu.ee/ajalugu/laulupeod/

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


A: Tänapäeval on tekkinud traditsioonilise laulupeo kõrvale mitmeid uusi laulupeoliike – öölaulupidu, punklaulupidu, popkooride laulupidu.
Öölaulupeod kuulusid laulva revolutsiooni juurde. Hiljem on tähistatud öölaulupidude aastapäevi ja peetud tudengite öölaulupidusid. Öölaulupeo võimsaimaid hetki oli Tõnis Mägi laul „Koit”:


YouTube´ist võid leida ka punklaulupidudel esitusele tulnud laulude videoid, näiteks Ivo Uukkivi „Tallinn põleb”

või Villu Tamme „Tere perestroika”.

B: Mis oli laulev revolutsioon? Ehk räägiksid lähemalt?
A: Lühidalt öeldes oli laulev revolutsioon meie vägivallatu püüd saavutada vabadus – meie sõnum, mida meie rahvas soovis.